კრიტერიუმი/სკალა
|
დაბალი
|
საშუალო
|
კარგი
|
საუკეთესო
|
საშინაო
დავალება
|
მოუწესრიგებელია, დავალება არ შეესაბამება თემას.
|
წარმოდგენილი დავალება მეტ-ნაკლებად
შეესაბამება თემას.
|
ნაწილობრივ შეესაბამება წარმოდგენილი თემის შინაარსს, მაგრამ ძირეულად
არის განხილული მოცემული თემა.
|
პირდაპირ შეესაბამება მოცემული თემის ყოველ კომპონენტს.
|
ჩართულობა
|
მოსწავლე არ არის ჩართული საგაკვეთილო
პროცესში.
|
მოსწავლე მეტ-ნაკლებად არის საგაკვეთილო პროცესში, მაგრამ ცდილობს საკუთარი
თავის წარმოჩენას.
|
თითქმის ყოველთვის არის ჩართული საგაკვეთილო პროცესში და მონაწილეობს
მნიშვნელოვანი საკითხების განხილვაში.
|
აქტუალურად არის ჩართული გაკვეთილის პროცესში და იცავს მართლწერის წესებს.
|
დისკუსია
|
ვერ ახერხებს საკუთარი აზრის გამოხატვას, ვერ მოჰყავს არგუმენტები.
|
მსჯელობს ზედაპირულად, აკლია სიღრმისეული წვდომა.
|
თითქმის ყოველთვის ახერხებს არგუმენტირებულ მსჯელობას.
|
მსჯელობს ნათლად და მკაფიოდ, საკუთარ მოსაზრებებს ამყარებს არგუმენტებით.
|
ილონა ინჯგია
Thursday, June 30, 2016
Wednesday, June 29, 2016
1 .გაკვეთილის თემა
|
სულხან-საბა ორბელიანის ,,იგავ-არაკები’’
|
2 .სწავლების საფეხური/კლასი
|
მე-5კლასი
|
3. საგნობრივი ჯგუფი/საგანი
|
ქართული ენა და ლიტერატურა
|
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
28
|
5. გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ტექსტზე დაკვირვებისა და პრობლემის ამოცნობის უნარ-ჩვევების განვითარება.
|
6. გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მიზანი: ლიტერატურის ჟანრზე დაკვირვება,მხატვრული ტექსტის კითხვა და გააზრება,სხვადასხვა პირში თხრობა.რიცხვიტი სახელის მართლწერასტან დაკავშირებული ორთოგრაიული ჩვევების გამომუშავება
ქართ. V. 3. მოსწავლეს შეუძლია ენობრივ-გრამატიკული ფორმების აღქმა და მართებულად გამოყენება შესაბამის სამეტყველო სიტუაციებში.
ქართ. V. 10. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა ხასიათის ტექსტის სტრუქტურული და ენობრივი თავისებურებების ამოცნობა.
ქართ. V. 13. მოსწავლეს შე-უძლია სხვადასხვა სახის ტექსტების დამოუკიდებლად შექმნა.
|
7. წინასწარი ცოდნა
|
კონსტრუქტივიზმის მეთოდი. მოსწავლეებმა იციან ზმნის ფორმები. შეუძლიათ გრამატიკული წესების მართებულად გამოყენება და მართლწერის ნორმების დაცვა.
|
8. შეფასების საგანი და პროცედურები
|
მოსწავლეებს ვაფასებ: გაკვეთილის გეგმაზე თანდართულ რუბრიკაში მოცემული შეფასების კრიტერიუმებით და მკაფიოდ გაწერილი ინდიკატორებით.
|
9. სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
Power point-ში წარმოდგენილი სასწავლო მასალა, რომელიც შეესაბამება მოსწავლეთა კითხვის უნარებს. ისტ-ის ინტეგრირება სასწავლო პროცესში.ასევე ვიყენებთ youtube-ს სლაიდებისთვის.
|
10. მსვლელობა
|
A. ფაზა:
აქტივობა
1) კითხვა პასუხი. ვსვამ კითხვებს გაკვეთილის თემასთან დაკავშირებით და ვთხოვ მოსწავლეებს, გამოთქვან ვარაუდი რაზე მიუთითებს სათაური. (15)
აქტივობა
2) გონებრივი იერიში (15წუთი)
B.ფაზა:
აქტივობა
3) მინი ლექცია-პრეზენტაცია (10წუთი)
C.ფაზა:
აქტივობა
წყვილებში მუშაობა. ვაძლევ წასაკითხად მოცემულ მოთხრობას და ვთხოვ საკუთარი სიტყვებით გადმოსცენ მოთხრობაში გატარებული აზრი თავიანთი სიტყვებით. საშინაო დავალება.(5)
|
11. დიფერენცირებული სწავლება
|
სსსმ. მოსწავლე. ინდივიდუალური პროგრამა (სტანდარტზე მორგებული). მივდივარ ადაპტირებულ გაკვეთილამდე. ვაძლევ დამატებით, მათზე მორგებულ პროგრამას.(ტექსტის მოსმენა, კითხვებზე პასუხი)
|
Wednesday, June 22, 2016
|
Subscribe to:
Posts (Atom)